ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

پنجشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
Thursday, 19 September 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

تفسیر دعای آرامش برای وسوسه مصرف

دعاي آرامش نيكوتيني ها:

خداوندا، آرامشي عطا فرما تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم، شهامتي تا تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم، و بينشي كه تفاوت اين دو را بدانم.

خداوندا، آرامشي عطا فرما تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم....

   وقتي در حال سم زدایی هستيم تغيير دادن وسوسه كار دشواری است، اما مي‌توان آن را پذيرفت. در واقع تا وقتی وسوسه مصرف نیکوتین را نپذيریم نمی توانیم قطع مصرف كنیم و همچنان به مصرف ادامه خواهیم داد.

   درست به همين سادگي است: اگر ميل به مصرف را نپذيريم در آنصورت حتما مصرف خواهيم كرد. ممكن است بخواهیم براي متوقف کردن وسوسه فقط يك پك بزنيم، اما حتي يك پك هم به معني نپذيرفتن چيزي است كه نمي توانيم تغيير دهيم.

   پذيرش وسوسه به اين معني نيست كه مي‌خواهيم همیشه با آن زندگی کنیم و يا آنرا دوست داريم، بلكه به اين معناست كه بدانیم وسوسه فقط ميل شديد جسمي و رواني است و يك نياز نيست. جسم ما نيازمند نيكوتين نیست.

   ما با وسوسه نمي‌جنگيم بلکه فقط با آن روبرو مي‌شويم. به آن فرصت مي دهيم و دچار ترس يا احساس تاسف به حال خود نمی ‌شويم. فقط بخود مي گوييم: "بله واقعاً وسوسه مصرف نيكوتين شده‌ام"

   اين برنامه يك برنامه صداقت عمیق با خود است. براي قطع مصرف از عادت مصرف و خودمان متنفر نمی شويم. ما خود را به زور مجبور به قطع مصرف نمی كنيم، اما با وسوسه مصرف كنار می آیيم، بنابراين دعا مي‌كنيم براي:

شهامتي تا تغيير دهم آنچه را كه مي توانم ....

   چيزي كه مي توانيم تغيير دهيم عدم رضايت از زندگي‌كردن با وسوسه مصرف سيگار بعدي، حتي براي مد تي كوتاه ميباشد.

   با كمك خداوند و پشتيباني گروه مي توانيم شيوه عادتي قديمي‌مان در روبرو شدن با وسوسه مصرف را تغيير دهيم و به شيوه‌اي جديد با وسوسه روبرو شويم. یاد می گیریم برای مدتی با وسوسه مصرف نيكوتين زندگي کنیم. ديگر براي رهايي از درد وسوسه، نيكوتين مصرف نمي كنيم.

   روشن كردن سيگار به اين معناست كه، چيزهايي را كه نمي‌توانيم تغيير دهيم نپذيرفته‌ايم و با شهامت براي چيزهايي كه مي‌توانيم تغيير دهيم عمل نكرده‌ايم. البته زندگي ‌كردن با وسوسه مصرف بسيار سخت است، اما شما تنها نيستيد، با كمك خداوند شما قادر به انجام آن هستيد. اين تمامي مفهوم این دعا میباشد.

   بنابراين از خداوند درخواست كمك مي كنيم تا وسوسه را بپذيريم. سپس از او درخواست مي كنيم شهامتي بدهد تا مانند قبل با روشن كردن سيگار به اين وسوسه پاسخ مثبت ندهيم. بنابراين براي پذيرش وسوسه نياز به قدرت و براي اينكه سيگار بعدي را روشن نكنيم نياز به شهامت داريم ...

و بينشي كه تفاوت اين دو را بدانم.    

   بينشي كه در اينجا طلب مي كنيم "آگاه شدن از تفاوت بين شيوه قديمي و كنوني روبرو شدن با وسوسه مصرف نيكوتين است" در گذشته برای مصرف نيكوتين اجبار داشتيم. وسوسه مصرف فقط براي چند لحظه در ما فعال است و با پذيرش آن، به آرامي خاموش ميگردد.

   با درخواست كمك براي بدست آوردن نيرو و شهامتي كه بتوانيم بدون مصرف نيكوتين زندگي كنيم, دير يا زود با موفقيت اين رهايي را در آغوش خواهيم كشيد.

   آنچه را دريافت مي كنيم برخاسته از قدرت اراده خام و ناچيز خودمان نيست ,بلكه قدرتي است كه از سوي خداوند، گروه و درونمان سرچشمه ميگيرد. قدرتي را كه حقيقتآ دنبال آن هستيم عشق است. تنها با اين نيرو است كه مي توانيم از اسارت نيكوتين رها و يك زندگي آزاد را تجربه كنيم.

   دليل اينكه چرا سال ها پيش قطع مصرف نيكوتين نكرده ايم اين است كه: زندگي نكردن با وسوسه نيكوتين را انتخاب كرده بوديم. هر گاه وسوسه مي شديم سريعاً تسليم شده و مصرف مي كرديم.

   هميشه به اين اميد بوديم كـه روزي اتفاقــي جــادويي بيفتد و تمامي وسوسه مصرف ما به يكبــاره از بين برود و يا راه كاملاً بدون دردي براي قطع مصرف پيدا كنيم، اما آن روز هرگز نيامد.

   هر يك از ما بهانه و دلايل دروغین خاص خود را براي توجيه مصرفمان مي آورديم و مجوز مصرف را براي خود صادر می کردیم تا از وسوسه فراركنيم. بدين شكل وسوسه و مصرف، و مصرف و وسوسه ســال به سال ادامه می یافت.

     اما اكنون زماني است كه مي توانيم تمامي اين احساسات را تغيير دهيم: زماني است كه مي توانيم بپذيريم.... "من ميل به مصرف دارم" و با آن، با شهامتي كه خداوند در ما بوجود مي آورد رو به رو گرديم، مي توانيم بگوييم "من به اين وسوسه پاسخ مثبت نمي دهم" به اين شكل بگونه اي عاقلانه با وسوسه روبرو شده ايم.

   در صورتي كه با وجود خواندن اين دعا همچنان به مصرف نيكوتين ادامه مي دهيد نگران نباشید، بارها و بارها اين دعا را بخوانيد و معنی دعا را در درونتان حس و آن را باور كنيد، این دعا عاقبت كارخواهد داد.

   تا زمانی که با خودمان صادق نشویم اين دعا كار نخواهد کرد، اما با اين حال، تنها كاري كه لازم است در ابتدا انجام دهیم اينست كه: حتي اگر باوری به اين دعا نداریم، همچنان به خواندن آن ادامه دهيم و به معنی و باور آن در درون خود توجه كنيم.

   براي دريافت قدرتي كه بتوانيد از ناراحتي وسوسه مصرف رها شويد ممكن است نياز به زمان داشته باشيد، اما عاقبت اين قدرت در شما بوجود خواهد آمد و به مرور وسوسه مصرف به شدت كاهش مي یابد و روزي به اعتماد خواهيد رسيد. تمامي اين وسوسه روزي محو خواهد شد.

     اگر لغزش كرديد به خودتان احترام بگذاريد و خود را به همانگونه که هستید بپذيريد و دعا را بار ديگر بخوانيد. بياد داشته باشيد كه اين فشارهاي روحي و ناكامي و يا حتي وسوسه نيست كه باعث مي شود مصرف كنيم، بلكه فقدان قدرت دروني در روبرو شدن و مهار اين وسوسه است كه ما را مجبور به مصرف ميكند. اين قدرت توسط خداوند، گروه و خودتان، در شما بيدار خواهد شد.

خداونـد هم اكنون با شماست.

دیدگاه‌ها  

# تشکرصادق سراج 1395-10-13 17:10
سلام امروز خیلی حالم خوب نبود و نیاز داشتم تا چیزی به دانسته هام اضافه بشه تا مسیر بهبودیم شفاف تر بشه واین تفسیر دعای آرامش خیلی بهم روحیه داد و کمک بزرگی بود دمتون گرم و متشکرم
پاسخ دادن
# خیلی خیلی ممنونعلی از زاهدان 1395-12-11 11:21
واقعا مطلب بسیار ارامش بخشی بود

معنی دعای آرامش چیزی بود که من مدت ها

به دنبالش میگشتم ممنونم و در ارزوی موفقیت

برای همه کسانی که از بیماری اعتیاد رنج میبرند
پاسخ دادن
# پاسخ: تفسیر دعای آرامش برای وسوسه مصرفناجی 1395-12-19 22:05
تولدی دوباره
پاسخ دادن
# تشکرمسهود 1397-08-09 18:29
سلام عالی بود
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید