ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

پنجشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
Thursday, 19 September 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

درباره قطع مصرف نیکوتین

قبل از قطع مصرف: قطع مصرف آن طور كه فكر مي كنيد مشكل نيست. البته قصد ما اين نيست كه قضيه را ساده قلمداد كنيم. بسیاری از ما فكر مي كرديم قطع مصرف نيكوتين غير ممكن است. نيكوتين يك مادة مخدر است كه احساسات ما را نسبت به واقعيت تغییر می دهد. نيكوتين يك آلكالوئيد سمي است و به عنوان يك مادة اعتيادآور شيميايي شناخته شده است.

   جسم شما به نيكوتين نياز ندارد (نيكوتين يك مادة‌ غذايي نيست):  مصرف نيكوتين سبب وابستگي جسمی، روحی و روانی می گردد. اولین قدم در از میانبرداشتن وسوسه مصرف نیکوتین سم زدایی آن است. به یاد داشته باشید اعتياد به معنی اجبار به مصرف يك مادة شيميايي است. نيكوتين يك آلكالوئيد سمي است كه وابستگی به آن بيش از حد تصور مردم است و شما ناخودآگاه به آن پاسخ مثبت مي‌دهيد. آيا هرگز اتفاق افتاده سيگار در دست تان باشد و آن را روشن نکنید؟

   با مصرف نيكوتين صادقانه روبرو شوید:   از خود بپرسید مصرف نیکوتین چه سودی براي من دارد؟ اگر فكر مي كنيد مصرف نيكوتين احساس خوبي در شما ايجاد مي كند از خود بپرسید آيا راه بهتري براي رسيدن به اين احساس وجود دارد؟ به یاد داشته باشید مصرف نیکوتین صدمات جدي بر جسم و روح و روان شما وارد مي‌كند. از خود سؤال كنيد آيا مصرف نيكوتين به من آرامش مي‌دهد يا فقط وسوسة مصرف را از بين مي برد.

   قطع مصرف را به خاطر مشکلاتی که در حال حاضر دارید به تأخير نياندازيد:   نيكوتين و چهار هزار مادة شيميايي سمی حاصل از سوخت آن، حداقل چهل نوع سرطان شناخته شده و تخريب جسمی و روحي و روانی براي شما ايجاد مي كند. اين مواد پيوسته سلامت شما را تخريب مي‌كنند.

   ذهن خود را براي بيداري و تغییرات جديد باز بگذاريد:   اگر با زندگي‌ به شکل گذشته رو به رو شوید، چگونه انتظار نتيجه ای متفاوت دارید؟ اگر چيزي را تغيير ندهيد هیچ چيز تغيير نمي كند. به جاي برخورد متعصبانه با خود، خود را دوست بدارید و به خود احترام بگذاريد. جلسات كمك مي‌كند تا با زندگی به گونه ای جديد رو به رو شويد. با مطالعه نشريات راه رو به رو شدن با خود و زندگی را پيدا خواهيد كرد. براي انجام هر كار مثبت به خود پاداش دهيد.

   به جاي فکر کردن بر عدم توانايي قطع مصرف، بر انگیزه های قطع مصرف متمرکز شويد:   بر كارهايي كه نمي‌توانيد انجام دهید متمركز نشويد، بلکه در جهت كاري كه مي توانيد انجام دهيد حركت كنيد. به سمت هدف حركت کنید حتي اگر يك حركت كوچك باشد.

   به خاطر خودتان قطع مصرف كنيد:   ممكن است تحت فشار افرادي كه دوستشان داريد مجبور به قطع مصرف باشيد. اين امر ممكن است كمك كند، اما خيلي وقت ها مصرف کننده را در يك حالت دفاعي قرار مي‌دهد. اطرافیان شما به خاطر قطع مصرف شما خوشحال خواهند شد، اما بيشترين سود از آن شماست. شركت در جلسات اميد و توانايي شما را در قطع مصرف نيكوتين افزايش می دهد.


 

   به قطع مصرف به عنوان هدية ای الهي بنگريد:   با قطع مصرف نیکوتین از زندگی بهتر، عمر طولاني‌تر و جسمی سالم‌تر برخوردار می شوید. از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار و احساسات شما شفاف و قوي‌تر مي‌شود.

   تا حد ممکن كارها را آسان كنيد:   براي چند روز اول قطع مصرف، فعاليت هاي روزمره در نظر بگیريد. اين روش كمك مي كند كه در چند روز اول از تصميم‌گيري‌هاي عجولانه بر حذر باشید.

   قطع مصرف نیکوتین را يك رويداد مهم به حساب آوريد:   تا آن جا که در توان دارید برای بیرون راندن نیکوتین از زندگی تان تلاش نمایید. با باقی ماندن در قطع مصرف به مرور از قدرت و شهامت برخوردار مي گردید. اگر هنوز مایل به قطع مصرف نیستید برای به دست آوردنش دعا كنيد. اگر در شک و تردید هستید، با صداي بلند با خود بگوييد: هر اقدام لازم براي قطع مصرف نیکوتین را انجام می دهم. آرزوی خود را با صداي بلند بيان كنيد. با آگاهي و ایمان جلو برويد، پيروزي در انتظار شماست.

   در افکارتان خود را در حالی که قطع مصرف کرده اید تماشا کنید:   بسیاري از مردم برای تغيير، از تصورات ذهني استفاده مي‌كنند. تصور كنيد پاکت سيگار خود را دور می اندازيد. آنقدر به این تصویر سازی ادامه دهید تا به باور برسید که آن را دور می اندازید. با تمرين و تکرار قدرت شما افزايش می یابد. ذهن خود را برای تغييرات باز نگه داريد.

   زمان ايده‌آل براي قطع مصرف وجود ندارد:   امروز بهترین روز برای قطع مصرف است. ممكن است امروز قطع مصرف نكنيد، اما در حال خواندن اين جزوه هستید. پس حداقل خود را آماده نگه داريد. به جاي اين كه دنبال بهانة تأخير باشید در جستجوي زمان مناسب براي قطع مصرف باشيد.

   اگر نمي توانيد به يكباره قطع مصرف كنيد شروع به كاهش مصرف كنيد:   اگر هر روز يك بار كمتر مصرف کنید در طی هفته هفت بار کمتر مصرف کرده اید. پس از يك هفته روزي هفت عدد كمتر مصرف خواهیید کرد. گرچه شاید مشكل باشد اما به خاطر داشته باشيد، مصرف يك بار ميل به مصرف بعدي را ايجاد مي‌كند.

   حقيقت و خطرات مصرف را ناديده نگيريد:   اگر نمي خواهيد امروز قطع مصرف كنيد یا احساس مي‌كنيد قطع مصرف مشكل است، با یکی از اعضای انجمن صحبت كنيد. احساسات خود را پنهان نکنید. احساسات ناخوشایند در تاریکی رشد مي‌كند و در نور می میرد.

   زمانی را براي قطع مصرف مشخص نمایيد:   سعي كنيد و اگر موفق نشديد به خودتان سخت نگیرید، دوباره امتحان كنيد. تنها راه برای شکست خوردن دست برداشتن از تلاش است.


 

روزهاي اول آزادي

   مدت پاکی خود را یک سرمایه بدانید:   اگر برای يك ساعت قطع مصرف کرده اید در واقع برای سلامتي خود يك ساعت سرمایه ‌گذاري كرده ايد. اين سرمايه را ساعت به ساعت افزايش دهيد. با گذشت زمان این سرمايه افزايش مي يابد و براي شما قابل لمس و ارزشمند مي گردد. از اين سرمايه مانند ساير سرمایه های زندگي محافظت نمایید.

   فقط براي امروز قطع مصرف كنيد:   فقط به بخشي از روز كه در آن زندگي مي‌كنيد فكر كنيد. مثلاً بگویید تا قبل از ظهر یا تا ساعت سه مصرف نمی کنم. گاهي براي يك ساعت مصرف نکنيد. اين خيلي راحت تر است تا فكر كنيد براي هميشه قطع مصرف كنيد.

   با افزایش مدت پاکی به مرور وسوسه مصرف از میان خواهد رفت:   وقتی در قطع مصرف باقی بمانید هرگز مجبور به تحمل دوباره ناراحتی ناشی از سم زدایی نخواهید بود. هميشه ناراحتی ناشی از سم زدایی را به یاد داشته باشید. به یاد داشتن این ناراحتی ها خطر لغزش را از میان بر می دارد.

   اگر مي توانستيد کنترل شده مصرف كنيد مجبور نبوديد در گذشته هزار بار مصرف كنيد:   مصرف یک پاکت سیگار در روز یعنی مصرف هفتاد و سه هزار نخ در سال که هیچ یک از آن ها به تنهایی مسئله اي نبود.

   قطع مصرف نيكوتين يك انتخاب است نه یک محرومیت:   مي توانيد به خود بگوييد، فردا يك كارتن سيگار خواهم كشيد اما براي امروز مصرف نخواهم کرد.

   به جاي پك زدن دعا كنيد:   دعا و مراقبه ارتباط ما را با خود و ديگران بهبود مي بخشد. می توان در خلوت خود از صمیم قلب دعا كرد. نيكوتين از راه سيگار، پيپ، قلیان يا آدامس نيكوتين به ما مي رسد و بهبودي از راه رشد روحاني.

   با قطع مصرف شاید احساس كنيد چيزي گم كرده ايد:   به اين فكر بها ندهيد. اين احساس موقتي است. با گذشت زمان از بقيه عمر لذت بيشتري خواهيد برد. رهايي از نيكوتين به مرور براي شما خوشايند خواهد شد.

   در موقع وسوسه چهار حرف «گ.ع.ت.خ» را به خاطر بیاورید:   اين‌ها عوامل به وجود آورنده وسوسه مصرف نيكوتين هستند.     گ-گرسنگي       ع-عصبانيت       ت-تنهايي       خ-خستگي


 

   به جاي نيكوتين جسم خود را با غذا تغذیه کنید:   ما با مصرف نيكوتين تمام احساسات حتی گرسنگی را سرکوب می کردیم. بهبودي يعني مراقبت از جسم و روح و روان از راه هاي زندگي‌بخش. ببینید اگر گرسنه ايد با غذا خود را آرام سازيد. اگر خسته ايد با چند تنفس عمیق در هواي تازه خستگي را برطرف كنيد.

   در شروع قطع مصرف مايعات فراوان بنوشيد تا سم نيكوتين از جسم شما پاک شود:   آب به تنهايي يك شستشو دهندة عالي است. آب پرتقال بسيار مفيد است زیرا مصرف نیکوتین ويتامين c بدن را كاهش داده است.

   هنگام قطع مصرف نوع و شیوه تغذیه بسیار مهم است:   هنگام قطع مصرف سوخت و ساز بدن و فعالیت اندام ها تغيير مي‌کند. به تدريج چاق می شوید. می توانید با روش هاي مناسب از اضافه وزن جلوگیری كنيد. اما متأسفانه براي آمفيزم (نارسايي ريه) هيچ درماني وجود ندارد.

   اگر در حین سم زدایی دچار خستگي، بي‌قراري، عصبانيت و اضطراب شديد نگران نباشيد:   شاید در زمان سم زدایی احساس خوبی نداشته باشیم. در اينگونه مواقع به جاي درگیری با خود و ديگران، با اعضاي انجمن مشاركت می کنیم. عصبانيت باعث آزار شما می گردد و ممكن است دامن زدن به آن در شما احساس گناه بوجود آورد و مجبور شوید براي رهايي از آن مصرف کنيد.

   قبل از هر عكس العمل چند لحظه تأمل كنيد:   روزهاي اول پرهيز، درك ما از واقعيت تغيير مي‌كند. مثلاً ممکن است مصرف نیکوتین به طور موقت عصبانیت را از بین ببرد، اما عصبانيت يك امر طبيعي است که مي توان با روش هاي مناسب با آن رو به رو شد.

   از خستگي بيش از حد پرهيز كنيد:   وقتي خسته هستيم فکرمان درست کار نمی کند، صبر خود را از دست مي دهيم و استقامت ما كاهش مي يابد. اين حالت يك حالت خطرناك است. لازم نيست همة كارها را امروز انجام دهیم.

   به اندازه کافی استراحت كنید:   سعي كنيد راه هاي جديد براي استراحت كوتاه مدت بين ساعات كار پيدا كنيد. ما براي مراقبت از خود نیاز به آموزش راه هاي سالم‌ برای زندگي داريم. چند لحظه استراحت بدون مصرف نيكوتين ما را آماده می سازد تا گام بعدي را براي ادامة كار برداريم.

   لازم است براي خالی کردن ذهن از وسوسه مصرف نيكوتين، خود را به كاري مشغول كنيم:   در شروع قطع مصرف لازم است خود را به كاري مشغول کنیم تا وسوسة مصرف در ما شديد نشود و در صورتی که هنوز مصرف می کنیم، تا حد ممکن بين دو مصرف فاصلة بیشتری ايجاد كنيم.

   در جمع كساني بروید كه از قطع مصرف شما حمايت مي‌كنند:   اين امر كمك مي‌كند تا ديدگاه مثبتی پيدا كنيم. هفته هاي اول تا حد ممکن از افراد منفي‌ و مكان مصرف پرهيز كنيد.


 

   از دوستان و آشنایان درخواست كمك كنيد:   اوايل قطع مصرف از آنان درخواست كنيد از مصرف نیکوتین در كنار شما خودداري نمایند. آنان ممكن است به اندازة شما از انجمن و بیماری اعتیاد نیکوتین آگاه نباشند. مي توانيد به گونه ای مناسب ایشان را آگاه سازيد كه مسئله، مسئله مرگ و زندگي است.

   خود را در فعاليت هايي که مصرف نيكوتين ممنوع است مشغول كنيد:   به جاهایی برويد كه در آنجا مصرف نیکوتین ممنوع است. مرتباً از دوش آب گرم استفاده كنيد. به اسكي يا شنا برويد. با کسانی که مصرف کننده نیستند رفت و آمد و در فعالیت های شادی بخش شرکت کنید.

   يك وسيله سرگرمي براي دستان خود انتخاب كنيد:   ما عادت كرده‌ايم دائماً سيگار بین انگشتانمان باشد. با قطع مصرف ممكن است در دستمان احساس کمبود كنيم. در اين مواقع مي توانيم از يك توپ كوچك، خمير بازي، تسبیح و غيره استفاده كنيم.

   بي‌حوصلگي علامت اين است كه بايد به کاری مشغول شويم:   خدمت كردن در گروه‌ به بهبودی ما كمك مي‌كند. سعي كنيد آرام و فعال باشيد. خود را با فعاليت و تفريحات جديد مشغول كنيد. قدم زدن در مناطق زيبا، شركت در كلاس هاي سرگرم كننده مي تواند يك احساس سرگرمي و تازه شدن به شما ببخشد.

   با قطع مصرف در دهان خود احساس کمبود مي‌كنيم:   در اين موقع از خوردن مواد چاق كننده پرهيز كنيد ولي از مواد مكيدني و جويدني سالم مثل شكلات، آب نبات، آدامس، چوب شور و غيره مي توانيد استفاده كنيد.

   كافئين مانند نيكوتين يك مادة محرك است:   وقتي مصرف نيكوتين را قطع مي‌كنيم تغييرات بيو شيميايي در جسم ما بوجود مي‌آيد و كافئين مدت طولاني‌تري در بدن باقي مي ماند، در نتيجه تمايل ما به مصرف نيكوتين بیشتر مي شود. بنابراين بهتر است اوایل قطع مصرف نوشیدن چایی و قهوه را کاهش داده یا آن را متوقف کنیم.

   در زمان سم زدایی از نوشيدن الكل پرهيز كنيد:   با مصرف الكل سیستم دفاعي بدن ضعیف می شود.

   الگوهای رفتاری را تغيير دهيد:   برای مثال از مسيرهاي قبلي عبور نكنيد، زیرا در مسيرهاي قبلي نقاط تحريك براي مصرف مجدد وجود دارد. در جایی که قبلاٌ برای تماشای تلویزیون می نشستید، ننشینید. تغيير الگوهاي رفتاری باعث تغيير در واکنش هاي ما مي گردد. قطع مصرف نيكوتين شاید کار آسانی نباشد. شما در حال انجام كار مهمي هستيد. در واقع در حال شکستن الگوی اعتياد نیکوتین هستيد. گاهی به خود تبريك بگوييد و براي خود جشن بگيريد.

   از خودآزاري پرهيز كنيد:   وقتی به حال خود افسوس می خوریم میل به مصرف سراغ مان می آید. وقتی برای حل یک مشکل به نیکوتین پناه می بریم در آن صورت دو مشکل خواهیم داشت.


 

پاك ماندن

   نشريات انجمن را به طور مرتب مطالعه نمایيد:   با پيشرفت در بهبودي دیدگاهی جديد دربارة مصرف نيكوتين و روابط با خود و ديگران پیدا می کنیم.

   فقط کافیست سيگار بعدي را روشن نکنیم:   بدين شكل از مصرف هزاران سيگار ديگر اجتناب می کنیم. خود فریبی نکنيد. فكر نكنيد مي توانيد فقط يك بار مصرف کنید يا هر وقت اراده کرديد مي توانيد آن را متوقف سازيد. اين کار غیر ممكن است. اگر ممکن بود سال ها پیش اين كار را كرده بوديم. سعي در كنترل مصرف يك مادة اعتيادآور يعني درگير شدن در یک نبرد بي‌انتها.

   بطور مرتب پیشرفت خود را در بهبودی به خاطر آوريد:   تنفس شما ديگر مانند يك مصرف کننده نیکوتین بد بو نیست. انگشتان شما زرد نیست. حس بويايي و چشايي تان بهتر شده. رنگ پوست شفاف و دندان هاي تان سفيدتر شده. سرفه هاي شما به مرور از بين رفته. احساس رضايت می کنید چون به خوبی از خود مراقبت می کنید.

   براي كاركرد قدم ها آماده شويد:   کارهاي روزانه فرصتی است تا قدم هاي دوازده‌گانه را در زندگي به اجرا در آوريم. ما در ترس از آینده فرو نمی رویم، بهبودي عملی شجاعانه است. هرچه بيشتر قدم ها را در زندگی روزانه به کار بندیم بيشتر تغییر می کنیم و هرچه بيشتر تغيير كنيم از شهامت و بیداری روحانی بيشتری برخوردار می گردیم.

   اهداف آسان انتخاب كنيد: هدف هر چقدر ساده تر باشد آسانتر بدست می آید. اهداف پيچيده يا هرگز به دست نمي‌آيد و يا درهم شكسته مي‌شود. معتاد براي اجتناب از حقايق ساده زندگي، تمايل به پيچيده‌ كردن آن دارد. اگر مشکلات را سخت نگيريم و فقط در جهت حل آن قدم برداريم آرامش مان افزايش می یابد. این برنامة يك برنامة به مرور است.

   آنچه را از بهبودی بدست می آورید به دیگران ببخشید:   اگر با مصرف كننده طالب رهایی رو به رو شدید تجربه، امید و نیروی خود را با او به مشاركت بگذاريد. كمك به ديگران گذشته ما را به اکنون مبدل می سازد.

دیدگاه‌ها  

# پاسخ: درباره قطع مصرف نیکوتینmaryam 1395-01-14 19:13
سلام
شماره تلفن جلسات نجف آباد به صورت کامل نوشته نشده , لطفا اصلاح بفرمایید , با تشکر .
پاسخ دادن
# درخواست آدرس جلسات غرب تهرانحسین21 1395-11-02 04:53
لطفا آدرس جلسات غرب یا جنوب غرب تهران را در سایت بگذارید
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید