ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

پنجشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
Thursday, 19 September 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

روبرو شدن با جاذبه مرگبار

شما تنها نيستيد

بيشتر مردم به اين دليل به مصرف نيكوتين ادامه مي دهند كه توان قطع مصرف را ندارند. شايع ترين راه رسيدن نيكوتين به بدن استعمال تنباكو و توتون است. طبق آمار سازمان سلامت جهاني در سال 1999 میلادی 47% مردان و 12% زنان سالیانه تعداد شش تریلیون سیگار مصرف می کنند. بر اساس آمار انجمن سرطان آمريكا در سال 1994 ميلادي در آن كشور 69% قصد قطع مصرف نيكوتين داشتند كه در عمل تنها 46% اين افراد توانستند فقط به مدت يك روز قطع مصرف كنند. در همان سال تعداد افراد نيكوتيني آمريكا 46 ميليون نفر بوده است، آمار نشان مي دهد كه ساليانه تعداد يك ميليارد و سيصد هزار نفر تصميم به قطع مصرف نيكوتين مي گيرند.

اگر تمايل داريد كه از نيكوتين و وسوسه مصرف رها شويد، اين باعث تسلي خاطر شماست كه بدانيد ياران و همگامان بسياري در اينجا داريد. با برنامه بهبوديمان كه كمك و پشتيباني متقابل است، راهي را يافته ايم كه مي توان از اين طريق روز به روز يك زندگي رها از نيكوتين را تجربه كرد.


نيكوتين چيست؟ نيكوتين يك سم است كه در حشره كش ها مورد استفاده قرار مي گيرد.


طبق نظرية انجمن ريه آمريكا:

وقتي دود بلعيده مي شود نيكوتين طي 7 ثانيه به مغز مي رسد، يعني دو برابر سريعتر از تزريق دارو در رگ.

نيكوتين مغز و سيستم مركزي اعصاب را مبتلا مي كند و وضعيت فرستنده هاي عصبي و مواد شيميايي كه احساسات، يادگيري، هوشياري و قدرت تمركز را تنظيم مي كند، تغيير مي دهد.

نيكوتين ضربان قلب را زياد و باعث انسداد رگهاي خوني و كاهش جريان گردش خون در بدن مي گردد. بسته به درصد نيكوتين در بدن و مدت مصرف روزانه، نيكوتين مي تواند مثل يك داروي محرك يا مسكن عمل كند، همچنين نيكوتين باعث آزاد شدن اندروفين در بدن كه اثر آرام بخش دارد مي شود.

با اولين بار مصرف نيكوتين مقدار مورد نياز افزايش مي يابد و در نتيجه براي تأثير مجدد، نياز به مصرف بيشتري خواهد بود.


چرا قطع مصرف آسان نيست؟

امروزه در سطح بسيار وسيعي پذيرفته شده است كه نيكوتين يك مادة اعتيادآور شديد مي باشد كه به شدت عواطف و احساسات را تغيير مي دهد. اثر آلوده شدن افراد به نيكوتين با يكديگر متفاوت است. بررسي هاي ژنتيكي و بيوشيميايي تأثيرات قدرتمند نيكوتين بر بدن را نشان مي دهد كه در برنامة NicA نمي گنجد و در خارج از نشريات نيكوتيني هاي گمنام موجود مي باشد.

گروهي از افراد نيكوتين را به صورت تفريحي مصرف مي كنند، گروهي ديگر به آن وابسته و جمع بسيار وسيعي كاملاً به آن معتاد هستند. به طوري كه نيكوتين باعث اجبار فيزيكي و مشغلة ذهني آنان براي ادامة مصرف مي گردد. اين تأثيرات ممكن است با اين تصور كه (بسيار آسان است و مي توانم مصرف نيكوتين را كنترل كنم) انكار شود. غالباً يك مصرف كنندة نيكوتين زماني حقيقت برايش آشكار مي شود كه گرفتار يك ناخوشي ناشي از مصرف شده و در حال مصرف دارو و درمان آن ناخوشي است. براي آگاهي بيشتر درمورد الگوهاي رفتاري يك معتاد به نيكوتين مي توانيد پمفلت "معرفي نيكوتيني هاي گمنام" را مطالعه نمایید.

در ادامه چند دلیل که چرا قطع مصرف نیکوتین آسان نیست را می آوریم: مؤسسة مالي استفادة سوء از دارو، نسبت افرادي كه با مصرف الكل معتاد مي شوند 1 به 10 است و آنها كه به مصرف Crack معتاد مي شوند 1 به 6 مي داند، در حالي كه معتادان نيكوتين را 9 به 10 مي داند. دانشمندان دريافته اند كه:

نيكوتين همانند هروئين، كوكائين و آمفي تامين ها اعتياد آور است

براي بيشتر مردم نيكوتين اعتيادآورتر از الكل مي باشد و در سرمقاله يكي از شماره هاي روزنامة نيويورك تايمز عنوان شده است كه ترك هروئين آسان تر از ترك نيكوتين است. حدود پنجاه درصد مصرف كنندگان نيكوتين از سن 13 سالگي شروع و 96% اين افراد در سن 19 سالگي به نيكوتين معتاد مي شوند. دكتر ديويد كسلر، رئيس پيشين F.D.A آمريكا، در سال 1996 گفته است كه اعتياد نيكوتين يك بيماري «پدي ياتريك» (ناهنجاري دوره بلوغ) مي باشد. مصرف تنباكو يك رفتار آشنا است كه هنوز در بسياري اماكن عمومي مشاهده مي شود. اين حركت ممكن است اين تأثير اشتباه را در ذهن افراد خصوصاً كودكان بر جاي بگذارد كه مصرف تنباكو خطري ندارد.

زماني كه يك مصرف كننده نيكوتين آمادة قطع مصرف مي شود نه تنها از لحاظ فيزيكي درگير است بلكه وابستگي هاي فرهنگي و رواني قدرتمندي كه طي ساليان در حافظه او انباشته شده است نيز درگير مي باشد و ممكن است در هر لحظه ماشة مصرف مجدد نيكوتين در او چكانده شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید