ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
Tuesday, 18 June 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

انتخاب‌ها ...

روزي كه سيگار را زمين گذاشتم، احساس بِكر بودن داشتم، درست همانند جنگلي كه هواي تازه و نور خورشيد در آن جاري مي‌شود. بدنم بعد از آن همه سو استفاده که از آن کرده بودم، روند شفا يافتن را در پيش گرفت و شروع به جذب اكسيژن تازه موجود در طبيعت كرد، در حاليكه سالها با استنشاق دود مسموم و آلوده‌ی نیکوتین آزار ديده بود. ساز و كار حاكم بر بدنم، از جمله خواب، اشتها، احساسات، تمركز،  بواسطه‌ی سم‌زدايي نيكوتين، تحت تأثير قرار گرفته بودند.

با رهایی از اعتياد نيكوتين، شروع به آموختن راهِ جديد زيستن، راهي بدونِ حضورِ عصاي زيربغل هميشگي‌ام، بدون راهِ گريزِ هميشگي‌ و بدون دوستِ نابابِ هميشگي، يعني بدونِ نيكوتين یافتم. احساسات جديد همچون حباب از اعماق وجودم قُل‌قُل كردند و گاهاً در زمان‌هاي نامناسب خود را بروز دادند. من به كوچكترين عوامل بيروني واكنش نشان مي‌دادم و عصبي مي‌شدم. در يكي از همان زمان‌هاي عصبانيتم، راهنمايم از من پرسيد "اينجا دقيقاً همون جايي هستش كه تو دلت مي‌خواد خشمت را خالي كني؟" و اين جمله ترمز دستي مرا كشيد! و پرسيدم: "منظورت اينه كه من حق انتخاب دارم؟"

همچنان كه رهايي از نيكوتين ادامه مي‌يافت و غبار نيكوتين كنار مي‌رفت، كم‌كم آموختم چگونه در هر لحظه، در صلح و آرامش باشم، چگونه شاد بودن، بشّاش بودن و رها بودن را انتخاب كنم. چيزي كه آموختم، «تسليم شدن» بود، و اينكه چگونه به خدايي كه درك مي‌كنم اجازه دهم تا آدم‌ها، مكان‌ها و موقعيت‌ها و تمام چيزهايي كه خارج از كنترل من هستند را مديريت و اداره كند. اين موضوع شاملِ تمام چيزهايي مي‌شود كه من حتي درك و تصوري هم از آن ندارم. 

 

امی سی

لیتل راک، آرکانزاس

 

مترجم پیام، ص